| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2021 |
| Status | Available. Released 2021 |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| OS | Android 10 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Primary Camera | 13 MP, (wide) |
| Second Camera |
2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 8 MP |
| Video | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | microUSB |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Type | 4000 mAh |
| Colors | Green |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.