| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1900 / 2100 CDMA/EVDO Rev A 850/1900 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2010, June. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129 x 60.4 x 16.4 mm (5.08 x 2.38 x 0.65 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM |
Mini-SIM Splash resistant MIL-STD-810G compliant Drop resistant up to 0.9m Bar code scanner |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~35.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~267 ppi density) Motorola Enterprise UI |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5.3 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7627 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 1GB Flash |
| Primary Camera | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Primary Camera | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Browser | WAP 2.0 / xHTML, HTML |
| Extras |
MP3/AAC+/WAV/WMA player MP4/3gp/MWV/H.264 player Voice memo/dial Predictive text input |
| Type |
Removable Li-Ion 1540 mAh battery Extended battery, Li-Ion 3080 mAh |
| Stand By | Up to 250 h Up to 500 h |
| Talk Time | Up to 6 h Up to 12 h |
| Colors | Black |
| SAR | 1.05 W/kg (head) 0.65 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.