| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - XT1527, XT1511 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - XT1505 HSDPA 900 / 2100 - XT1524 |
| 4G bands |
2, 4, 5, 7, 17 - XT1527 1, 3, 7, 20 - XT1524 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2015, February. Released 2015, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 129.9 x 66.8 x 12.3 mm (5.11 x 2.63 x 0.48 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, oleophobic coating |
| OS | Android 5.0/5.1 (Lollipop) - only XT1527, upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) - 3G model Qualcomm Snapdragon 410 (28 nm) - LTE model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - 3G model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - LTE model |
| GPU | Adreno 302 - 3G model Adreno 306 - LTE model |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal |
8GB 1GB RAM eMMC 4.5 |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Primary Camera | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE, aptX |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Type | Li-Ion 2390 mAh, non-removable |
| Colors | Black, White |
| Models | XT1527, XT1511, XT1505, XT1524, XT1528, XT1526 |
| SAR | 0.89 W/kg (head) 1.40 W/kg (body) |
| Price | About 130 EUR |
| Performance |
Basemark OS II 2.0: 546 Basemark X: 1851 |
| Camera | Photo / Video |
| Loudspeaker | Voice 72dB / Noise 68dB / Ring 75dB |
| Battery(old) | Endurance rating 82h |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.