| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2023, January 24 |
| Status | Available. Released 2023, January 24 |
| Dimensions | 162.7 x 74.7 x 8.2 mm (6.41 x 2.94 x 0.32 in) |
| Weight | 183.5 g (6.49 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM Water-resistant design |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 400 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | Panda glass |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.