| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands |
GSM 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 20, 28, 38, 66 - MEA 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 28, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2019, November 14. Released 2020, February 06 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions |
Unfolded: 172 x 72 x 6.9 mm Folded: 94 x 72 x 14mm |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Build | Plastic front, plastic back, aluminum frame |
| SIM |
eSIM Water-repellent coating |
| Type | Foldable P-OLED |
| Size | 6.2 inches, 86.9 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
876 x 2142 pixels (~373 ppi density) Second external G-OLED display, 2.7 inches, 600 x 800 pixels |
| OS | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Primary Camera |
16 MP, f/1.7, 1.22um, dual pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.0, 1.12um |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Type | Li-Po 2510 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired |
| Colors | Noir Black, Blush Gold |
| Models | XT2000-1, XT2000-2 |
| SAR | 0.78 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.29 W/kg (head) 0.97 W/kg (body) |
| Price | About 510 EUR |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.