| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | 2, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 25, 26, 41, 66, 71 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2022, November 03 |
| Status | Available. Released 2022, November 15 |
| Dimensions | 202.1 x 58 x 11.5 mm (7.96 x 2.28 x 0.45 in) |
| Weight | 131.2 g (4.62 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.7 inches, 22.6 cm2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~148 ppi density) Secondary external 1.77" display |
| OS | KaiOS 3.1 |
| Chipset | Qualcomm QM215 Snapdragon 215 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Unspecified |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Type | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Colors | Red, Blue |
| Price | $ 59.99 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.