| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2026, February 17 |
| Status | Available. Released 2026, March |
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm (6.39 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Ingress Protection |
IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810 compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Type | AMOLED, 144Hz |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Protection |
Unspecified HDR image support |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Second Camera | 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Primary Camera | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | NO |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Type | 6150 mAh |
| Charging | 45W wired |
| Colors | Moonlight black, Malachite green, Nebula titanium, Fir green, Lavender mist, Mint cream |
| Models | CN5 |
All specifications are provided as-is and may contain errors; we do our best to keep the information accurate but recommend re-verifying before purchase.